65.1k views
1 vote
If the specific gravity of a fluid is 0.721, its mass density is a. 44.99 lb/ft3 -b. 44.99 slugs/ft. c. 1.397 lb/ft d. 1.397 slugs/t e. none of these 11. A fluid a. is a gas. b. is a liquid. _c. is incompressible d. has a definite volume regardless of the size of the container e. a. and b. above.

User Zysaaa
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

mass density of fluid is = 1000*0.721 = 721 kg/m3

so option e is correct

11. option e is correct ( a and b).

Step-by-step explanation:

given data

specific gravity of fluid = 0.721

we know that mas density of water
{\gamma _(water)} is 1000 kg/m3

specific gravity of water is given as S.G


S.G = (\gamma _(fluid) )/(\gamma _(water))

mass density of fluid is = 1000*0.721 = 721 kg/m3

A fluid is combined form used for gas and liquid.

it offer negligible resistance to stress (shear stress)

User Nshaw
by
7.0k points