Answer:
1.422
N/m²
Step-by-step explanation:
pressure (P) = ρ g h
where ρ= density of continental crust
g= acceleration due to gravity
h is the depth given
density of continental crust is equal to 2.9 g/cm³
=

g=9.81 m/s²
height = 50,000 m
now,
pressure (P) = ρ g h
pressure (P) =

=1.422
N/m²