Answer:
i = 0.2 A
Step-by-step explanation:
R = resistance of the resistor = 1000 Ω
V = Potential difference across the capacitor = Potential difference across the resistor = 200 V
i = initial current just after the capacitor is connected to resistor
Using ohm's law

Inserting the values

i = 0.2 A