102k views
18 votes
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find the better buy?

Divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
Divide 0.80 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
Multiply 4.50 by 5 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.
Multiply 4.50 by 0.80 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.

User HNHN
by
8.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

its a in edg

Explanation:

just took the test peace out home fry

User Dmitry Nogin
by
8.0k points
6 votes

Answer:

It's the first one

Explanation:

To find the price per pound, you have to divide 4.50 by 5, which you then compare to $0.80

User Jtianling
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories