171k views
3 votes
A BOX OF 7 ITEMS COSTS $20.79. FIND THE COST OF EACH ITEMS,

A.$0.30

B.$6

C.$0.03

D.$3

User Sumod
by
6.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

D. $3.

Explanation:

We have been given that a box of 7 items costs $20.79. We are asked to find the cost of each item.

To find the cost of each item, we will divide total cost by total number of items.


\text{Cost of each item}=(\$20.79)/(7)


\text{Cost of each item}=\$2.94142857

Upon rounding our answer to nearest dollar, we will get:


\text{Cost of each item}\approx\$3

Therefore, the cost of each item will be approximately $3 and option D is the correct choice.

User Smee
by
5.9k points