127k views
5 votes
The price of pebbles are 4.50/kg.
A) How many kilograms of pebbles can be bought with $10?

User Soulblazer
by
7.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

2.222222222222222222222222222222222222222222222222222222kg

or 2.2kg rounded :)

Explanation:

10/4.50 = 2.2222222222222222222222222222222222222222222222222

so if you multiply both sides by 2.22222 you get (4.50 *2.222222 = 10)(kg*2.222222 = 2.222222222kg)

User Andy Mudrak
by
7.0k points