Answer:
$0.68 for 1.3 pounds of lettuce
$0.46
Explanation:
Multiply .52 by 1.3 since its $0.52 per pound,
0.52*1.32 - 0.676
Since its money round to the nearest cent, so its $0.68
1 pound = 16 ounces
So first you have to find how much it costs for 1 ounce.
So divide 0.52 by 16
0.52/16 = 0.0325 for one ounce
Then multiply 0.0325 by 14 since its 14 ounces.
0.0325*14 = 0.455
Then round to the nearest cent since its money, so its $0.46