222k views
0 votes
Jesse wanted to buy some lettuce that sells for $ 0.52 per pound. How much will Jesse spend on 1.3 lbs. of lettuce? A single head weighs 14 oz how much will one head of lettuce cost?

User Tom Fobear
by
6.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Jesse will spend 0.68$ for 1.3 lbs of lettuce. Jesse will spend about 0.46$ on a single head of lettuce.

Explanation:

User Cvandal
by
5.8k points
3 votes

Answer:

$0.68 for 1.3 pounds of lettuce

$0.46

Explanation:

Multiply .52 by 1.3 since its $0.52 per pound,

0.52*1.32 - 0.676

Since its money round to the nearest cent, so its $0.68

1 pound = 16 ounces

So first you have to find how much it costs for 1 ounce.

So divide 0.52 by 16

0.52/16 = 0.0325 for one ounce

Then multiply 0.0325 by 14 since its 14 ounces.

0.0325*14 = 0.455

Then round to the nearest cent since its money, so its $0.46

User Hans Holzbart
by
5.5k points