134k views
1 vote
The chemical formula for ferric sulfate is Fe(SO4)3. Determine the following:

a) the number of sulfur atoms in 1.75 mole of Fe(SO4)3
b) the mass in grams of 2.65 mol of Fe(SO4)3
c) the number of moles of Fe(SO4)3 in 3.45 grams of Fe(SO4)3.
d)the mass in grams of 3 formula unit of Fe(SO4)3

User Epool
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer :

(a) The number of sulfur atoms are,
31.61* 10^(23).

(b) The mass of the mass of
Fe_2(SO_4)_3 is, 1059.682 grams.

(c) The number of moles of
Fe_2(SO_4)_3 is,
8.63* 10^(-3)mole

(d) The mass of the mass of
Fe_2(SO_4)_3 is,
19.95* 10^(-22)g

Explanation :

(a) As we are given the number of moles of
Fe_2(SO_4)_3 is, 1.75 mole. Now we have to calculate the number of sulfur atoms.

In the
Fe_2(SO_4)_3, there are 2 iron atoms, 3 sulfur atoms, 12 oxygen atoms.

As, 1 mole of
Fe_2(SO_4)_3 contains
3* 6.022* 10^(23) number of sulfur atoms.

So, 1.75 mole of
Fe_2(SO_4)_3 contains
1.75* 3* 6.022* 10^(23)=31.61* 10^(23) number of sulfur atoms.

The number of sulfur atoms are,
31.61* 10^(23)

(b) As we are given the number of moles of
Fe_2(SO_4)_3 is, 2.65 mole. Now we have to calculate the mass of
Fe_2(SO_4)_3.


\text{Mass of }Fe_2(SO_4)_3=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* \text{Molar mass of }Fe_2(SO_4)_3

The molar mass of
Fe_2(SO_4)_3 = 399.88 g/mole


\text{Mass of }Fe_2(SO_4)_3=2.65mole* 399.88g/mole=1059.682g

The mass of the mass of
Fe_2(SO_4)_3 is, 1059.682 grams.

(c) As we are given the mass of
Fe_2(SO_4)_3 is, 3.45 grams. Now we have to calculate the moles of
Fe_2(SO_4)_3.


\text{Mass of }Fe_2(SO_4)_3=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* \text{Molar mass of }Fe_2(SO_4)_3

The molar mass of
Fe_2(SO_4)_3 = 399.88 g/mole


3.45g=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* 399.88g/mole


\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3=8.63* 10^(-3)mole

The number of moles of
Fe_2(SO_4)_3 is,
8.63* 10^(-3)mole

(d) As we are given the formula unit of
Fe_2(SO_4)_3 is, 3. Now we have to calculate the mass of
Fe_2(SO_4)_3.

As we know that 1 mole of
Fe_2(SO_4)_3 contains
6.022* 10^(23) formula unit.

Formula used :


\text{Formula unit of }Fe_2(SO_4)_3=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* 6.022* 10^(23)


3=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* 6.022* 10^(23)


\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3=4.989* 10^(-24)mole

Now we have to calculate the mass of
Fe_2(SO_4)_3.


\text{Mass of }Fe_2(SO_4)_3=\text{Moles of }Fe_2(SO_4)_3* \text{Molar mass of }Fe_2(SO_4)_3

The molar mass of
Fe_2(SO_4)_3 = 399.88 g/mole


\text{Mass of }Fe_2(SO_4)_3=4.989* 10^(-24)mole* 399.88g/mole=19.95* 10^(-22)g

The mass of the mass of
Fe_2(SO_4)_3 is,
19.95* 10^(-22)g

User Robin Singh
by
7.5k points