Answer:
Magnetic force, F = 0.18 N
Step-by-step explanation:
It is given that,
Current flowing in the wire, I = 0.2 A
Length of the wire, L = 3 m
Magnetic field, B = 0.3 T
It is placed perpendicular to the magnetic field. We need to find the magnitude of force on the wire. It is given by :


F = 0.18 N
So, the magnitude of force on the wire is 0.18 N. Hence, this is the required solution.