87.6k views
5 votes
The rate constant for this second‑order reaction is 0.760 M−1⋅s−1 at 300 ∘C. A⟶products How long, in seconds, would it take for the concentration of A to decrease from 0.750 M to 0.330 M?

User Vetalitet
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

2.23 s

Step-by-step explanation:

For a second-order reaction:

1 / [A] = 1 / [A]₀ + kt

Given [A] = 0.330 M, [A]₀ = 0.750 M, and k = 0.760 M⁻¹s⁻¹:

1 / 0.330 = 1 / 0.750 + 0.760t

t = 2.23

It would take 2.23 seconds.

User Ibad Ur Rahman
by
7.6k points