Answer:
2.23 s
Step-by-step explanation:
For a second-order reaction:
1 / [A] = 1 / [A]₀ + kt
Given [A] = 0.330 M, [A]₀ = 0.750 M, and k = 0.760 M⁻¹s⁻¹:
1 / 0.330 = 1 / 0.750 + 0.760t
t = 2.23
It would take 2.23 seconds.
7.8m questions
10.5m answers