85.0k views
5 votes
A person takes a trip, driving with a constant speed of 92.5 km/h, except for a 28.0-min rest stop. The person's average speed is 72.2 km/h. How much time is spent on the trip?

1 Answer

5 votes

Answer:

40.3 min

Step-by-step explanation:

First of all, let's convert every quantity into SI units:


v_1 = 92.5 km/h = 25.7 m/s (speed in the first part of the trip)


t_2 = 28.0 min = 1680 s time during which the person has stopped


v=72.2 km/h = 20.1 m/s (average speed of the whole trip)

The average speed is the ratio between the total distance covered, d, and the total time taken, t:


v=(d)/(t) (1)

The total distance covered is simply


d = v_1 t_1

where
t_1 is the time during which the person has moved at 92.5 km/h.

The total time taken is


t= t_1 + t_2

So (1) becomes


v=(v_1 t_1)/(t_1 + t_2)

Solving for
t_1:


v t_1 + v t_2 = v_1 t_1\\vt_2 = (v_1+v)t_1\\t_1 = (v t_2)/(v_1+v)=((20.1 m/s)(1680 s))/(25.7 m/s + 20.1 m/s)=737.3 s

which corresponds to


t_2 = 737.3 s = 12.3 min

So the total time of the trip is


t = 28.0 min + 12.3 min = 40.3 min

User Raindog
by
6.3k points