77.8k views
5 votes
20 pen cost $1.60 what is the unit rate

User Max Ogden
by
4.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:$0.08 per pen

Explanation:

$1.60/20=0.08

Hope this helps :)

User Aruuuuu
by
5.6k points
3 votes

1.60/20 =0.08

0.08 per pen
User Stuart Kershaw
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.