14.9k views
9 votes
At a grocery store, the price of 4 cans of tuna is $3.88.

At this rate, how much would 7 cans of tuna cost?

A) $6.79
B) $6.88
C) $7.21
D) $7.76​

2 Answers

2 votes

Answer:

A. 6.79

Explanation:

4/3.88= 0.97 per can

0.97*7=6.79

User Meymann
by
4.4k points
5 votes

Answer:

Option A: $6.79 is the correct answer.

Explanation:

Given that:

Cost of 4 cans of tuna = $3.88

Cost of 7 cans of tuna is to be find.

We will find the unit rate.

Unit rate =
(Cost\ of\ cans)/(Number\ of\ cans)

Unit rate =
(3.88)/(4)

Unit rate = $0.97 per can

Cost of 7 cans = 7*0.97

Cost of 7 cans = $6.79

Hence,

Option A: $6.79 is the correct answer.

User Ahmed Shariff
by
4.8k points