Answer:
Option A: $6.79 is the correct answer.
Explanation:
Given that:
Cost of 4 cans of tuna = $3.88
Cost of 7 cans of tuna is to be find.
We will find the unit rate.
Unit rate =
Unit rate =
Unit rate = $0.97 per can
Cost of 7 cans = 7*0.97
Cost of 7 cans = $6.79
Hence,
Option A: $6.79 is the correct answer.