14.9k views
9 votes
At a grocery store, the price of 4 cans of tuna is $3.88.

At this rate, how much would 7 cans of tuna cost?

A) $6.79
B) $6.88
C) $7.21
D) $7.76​

2 Answers

2 votes

Answer:

A. 6.79

Explanation:

4/3.88= 0.97 per can

0.97*7=6.79

User Meymann
by
7.6k points
5 votes

Answer:

Option A: $6.79 is the correct answer.

Explanation:

Given that:

Cost of 4 cans of tuna = $3.88

Cost of 7 cans of tuna is to be find.

We will find the unit rate.

Unit rate =
(Cost\ of\ cans)/(Number\ of\ cans)

Unit rate =
(3.88)/(4)

Unit rate = $0.97 per can

Cost of 7 cans = 7*0.97

Cost of 7 cans = $6.79

Hence,

Option A: $6.79 is the correct answer.

User Ahmed Shariff
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories