95.0k views
5 votes
A 2-pound bag of broccoli costs $2.88. What is the price per ounce

User Diceble
by
7.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.09

Explanation:

1 pound = 16 ounces

So 2 pounds = 32 ounces

Write a proportion:

$2.88 / 32 oz = x / 1 oz

Solve:

x = $0.09

The price per ounce is $0.09.

User Luismiyu
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories