Answer:
$0.09
Explanation:
1 pound = 16 ounces
So 2 pounds = 32 ounces
Write a proportion:
$2.88 / 32 oz = x / 1 oz
Solve:
x = $0.09
The price per ounce is $0.09.
7.8m questions
10.5m answers