95.0k views
5 votes
A 2-pound bag of broccoli costs $2.88. What is the price per ounce

User Diceble
by
6.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.09

Explanation:

1 pound = 16 ounces

So 2 pounds = 32 ounces

Write a proportion:

$2.88 / 32 oz = x / 1 oz

Solve:

x = $0.09

The price per ounce is $0.09.

User Luismiyu
by
5.8k points