119k views
1 vote
A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

1 Answer

4 votes

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

User Per Henrik Lausten
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.