147k views
4 votes
The amount of sales tax on a new car varies directly to purchase price of the car. If a 25,000 car pays 1,750 in sales taxes, what’s the purchase price of a new car 3,500 in sales tax? New purchase price=

User Silentsudo
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

50,000

Explanation:

i got it right so

User Timmerz
by
7.6k points
2 votes

Answer:

p = 3500/0.07

p = $50,000

Explanation:

Your equation is: t = 0.07p

3500 = 0.07p

p = 3500/0.07

p = $50,000

User Filippo Vicari
by
7.2k points