71.1k views
1 vote
A 13 ounces can of tuna costs 2.34$. What is the unit of price of 1 ounce of tuna

User Nadean
by
6.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.18 cents

Explanation:

2.34 divided by 13= 0.18

To check my answer, 0.18 x 13 = 2.34

User Jonathan Richards
by
5.7k points
6 votes

Answer:

$0.18/ounce

Explanation:

Divide the price by the weight.

($2.34)/(13 ounces) = $0.18/ounce

User Adohertyd
by
5.5k points