Hello there!
Answer:
$24
Explanation:
In order to find the answer to your problem, we're going to need to find out how much ONE liter of paint costs.
Lets gather the information of what we know:
2 1/2 liters of paint
↑ Cost $60.
With the information we know, we can solve to find the answer.
In order to get the answer, we would need to divide 60 by 2 1/2 (or 2.5). We would need to do this because when we divide it, it would allow us to get the cost for 1 liter.
Lets solve:
![60 / 2.5=24](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/college/fiqjxovgzrxoqgny6cofgb1yjvd4ucxsj4.png)
When you divide, you should get the answer of 24.
This means that one liter of paint cost $24.
$24 should be your FINAL answer.