202k views
7 votes
A pound of chocolate costs 7 dollars. Lisa buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Lisa pays.

1 Answer

11 votes

Answer:

Explanation:

7p = c

User Christian Shay
by
9.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories