83.8k views
1 vote
A bottle shampoo costs $8.40 for a 24-ounce bottle. How much would a bottle with 36-ounce bottle cost at the same store?

asap thanks

2 Answers

11 votes
8.40/24= .35 cents per ounce
So .35 Multiplied by 36= 12 dollars and 60 cents
User GaspardP
by
7.9k points
12 votes

Answer:

8.40 / 24 = 0.35 (cost per 1 ounce)

36 x 0.35 = 12.6 (cost for 36-ounce bottle)

User Shaish
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories