83.8k views
1 vote
A bottle shampoo costs $8.40 for a 24-ounce bottle. How much would a bottle with 36-ounce bottle cost at the same store?

asap thanks

2 Answers

11 votes
8.40/24= .35 cents per ounce
So .35 Multiplied by 36= 12 dollars and 60 cents
User GaspardP
by
4.9k points
12 votes

Answer:

8.40 / 24 = 0.35 (cost per 1 ounce)

36 x 0.35 = 12.6 (cost for 36-ounce bottle)

User Shaish
by
5.1k points