Answer:
150 sheets is the better buy.
Explanation:
Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'
If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....
So buying 150 sheets is the better buy.
6.0m questions
7.8m answers