31.4k views
2 votes
Which is a better buy—100 sheets of binder paper at $2.50, or 150 sheets at $3.50?

User Ywat
by
5.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

150 sheets is the better buy.

Explanation:

Cost of each sheet when buying 100 = $2.50 / 100 = $0.0250'

If you buy 150 cost per sheet = $3.50 / 150 = $0.0233.....

So buying 150 sheets is the better buy.

User Dennis Sylvian
by
5.0k points