37.1k views
5 votes
Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest cent

A box of 4 light bulbs costs $3.79
A bag of 5 oranges costs $2.19.
A package of 12 bars of soap costs $5.25


User Bkxp
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Box=0.95

Orange bag=0.44

Package=0.44

Explanation:

Divide the cost by the amount of whatever. For ex. The 3.79/4 because there are 4 boxes.

User Derek Story
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories