177k views
1 vote
Jesse wants to go skydiving. Each skydive is 14,000 feet high. Jesse wants to do 2 jumps which will cost him $400. In addition, Jesse must pay a $100 training fee. What is the price per foot of skydive if the training fee is added to the final price?

User TheYogi
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Price per foot of skydive is 31.11 repeated, or 31 1/9

Explanation:

Jesse is going on 2 jumps, which is 14000*2=28000.

Each Skydive is $400, and two jumps would be $800. Plus a $100 training fee, it would cost $900 for 2 jumps.

28000/900=31.1111 repeated.

User Irvin
by
5.1k points