Answer:
Option b. 14 oz
Explanation:
We have to find which size of bottle of ketchup is the best deal with the lowest unit price.
Prices for different sizes of bottles are given we have to calculate the unit price of each bottle.
a. 10 oz = $2.50
Cost per oz =
= $0.25 per oz
b. 14 oz = $2.80
Cost per oz =
= $0.20 per oz
c. 16 oz = $4.00
Cost per oz =
= $0.25 per oz.
d. 18 oz = $5.40
Cost per oz =
= $0.30 per oz
Therefore, the lowest price of the bottle of 14 oz.