226k views
4 votes
L don't know if I have to add​

L don't know if I have to add​-example-1
User GRoutar
by
5.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

No you would not add you would divide

Explanation:

You divide the $10.76 by the 4 to get what 1 candy bar cost.

It would be 2.69 1 candy bar cost $2.69

User Roelant M
by
5.6k points
4 votes

Answer:

$2.69

Explanation:

The total price is $10.76, and 4 candy bars were bought. To solve for the amount of cost of 1 candy bar, divide the total cost by 4.

10.76/4 = 2.69

Each candy bar costs $2.69

~

User Greg McMullen
by
5.6k points