226k views
4 votes
L don't know if I have to add​

L don't know if I have to add​-example-1
User GRoutar
by
8.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

No you would not add you would divide

Explanation:

You divide the $10.76 by the 4 to get what 1 candy bar cost.

It would be 2.69 1 candy bar cost $2.69

User Roelant M
by
8.6k points
4 votes

Answer:

$2.69

Explanation:

The total price is $10.76, and 4 candy bars were bought. To solve for the amount of cost of 1 candy bar, divide the total cost by 4.

10.76/4 = 2.69

Each candy bar costs $2.69

~

User Greg McMullen
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories