46.6k views
2 votes
An 8-pack of museum tickets costs $52.32. What is the unit price?

User Markhogue
by
5.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:$6.54

i got this by dividing the price by the amount because unit price is price per unit and so one of these items should cost 6.54

User Lewis Nakao
by
5.0k points