menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98 Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18 a Choice A b Choice B c The unit rates are equal. d The
asked
Mar 16, 2022
159k
views
16
votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)
Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98
Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18
a
Choice A
b
Choice B
c
The unit rates are equal.
d
The unit rates cannot be determined.
Mathematics
high-school
Pavel Kulikov
asked
by
Pavel Kulikov
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Choice b
Just divide $/ounce to get price per ounce
Peastman
answered
Mar 23, 2022
by
Peastman
4.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org