menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98 Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18 a Choice A b Choice B c The uni…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98 Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18 a Choice A b Choice B c The uni…
asked
Mar 16, 2022
159k
views
16
votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)
Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98
Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18
a
Choice A
b
Choice B
c
The unit rates are equal.
d
The unit rates cannot be determined.
Mathematics
high-school
Pavel Kulikov
asked
by
Pavel Kulikov
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Choice b
Just divide $/ounce to get price per ounce
Peastman
answered
Mar 23, 2022
by
Peastman
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 8, 2024
197k
views
the produce place sells cranberries in bulk for 2.50 per pound the store also sells an 8-ounce package of cranberries for 1.50 which is the better buy
Aaron Mazie
asked
Jul 8, 2024
by
Aaron Mazie
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
asked
May 11, 2018
140k
views
A 16 ounce bag of cranberries cost $2.08 how much does each ounce cost
Ashu Kumar
asked
May 11, 2018
by
Ashu Kumar
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
140k
views
asked
Jul 20, 2019
206k
views
70 oz of dried cranberries costs 5.60. what is the cost per ounce?
Yen NQ
asked
Jul 20, 2019
by
Yen NQ
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
206k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org