159k views
16 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98
Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18

a
Choice A

b
Choice B

c
The unit rates are equal.

d
The unit rates cannot be determined.

1 Answer

9 votes
Choice b

Just divide $/ounce to get price per ounce
User Peastman
by
7.2k points

Related questions

1 answer
0 votes
140k views
asked Jul 20, 2019 206k views
Yen NQ asked Jul 20, 2019
by Yen NQ
8.3k points
1 answer
0 votes
206k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.