5.9k views
4 votes
Find the cost of one item to the nearest cent. Round if necessary.

12 lbs. of potatoes for $4.92

Find the cost of one item to the nearest cent. Round if necessary. 12 lbs. of potatoes-example-1
User Roko Mijic
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

41 cents per pound

12/4.92=0.41

User GuitarExtended
by
5.2k points
0 votes

For this case we have to:

12 pounds of potatoes equals $ 4.92. You want to know the unit cost, that is, the cost per pound of potatoes.

For this, we make a rule of three:

12lb -----------------> $ 4.92

1lb --------------------> x

Where the varibale "x" determines the cost per pound of potatoe


x = \frac {1 * 4.92} {12}\\x = 0.41

Thus, each pound of potatoe costs $ 0.41

Answer:

Each pound of potatoe costs $ 0.41

User Patrissol Kenfack
by
5.9k points