For this case we have to:
12 pounds of potatoes equals $ 4.92. You want to know the unit cost, that is, the cost per pound of potatoes.
For this, we make a rule of three:
12lb -----------------> $ 4.92
1lb --------------------> x
Where the varibale "x" determines the cost per pound of potatoe

Thus, each pound of potatoe costs $ 0.41
Answer:
Each pound of potatoe costs $ 0.41