229k views
23 votes
If a 16 oz package of cereal is $4.00, then what is the unit rate: 1 oz/.25 or .25/1 oz?

User Fogbit
by
8.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

first answer.

Explanation:

User Negi Rox
by
8.0k points
6 votes

Answer:

1 ounce package of cereal will cost 4÷16=$0.25. $1 = 100 cents. $0.25=0.25x100= 25 cents. Unit cost of package is 25 cents.

Explanation:

User Carrier
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories