90.2k views
1 vote
A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

User Harlow
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

User Banshee
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories