90.2k views
1 vote
A 54-ounce bottle of fruit juice costs $6.by the unit rates rounded to the nearest cent

User Harlow
by
4.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The unit rate is 0.11 $/ounce

Explanation:

we know that

To find the unit rates divide the total cost by the total volume

so

(6/54)=0.11 $/ounce

User Banshee
by
5.6k points