53.3k views
0 votes
It costs $23.40 for a pack of 6 padlocks.

Find the unit price in dollars per padlock.
If necessary, round your answer to the nearest cent.


2 Answers

5 votes

23.40 divided by 6 is 3.9 so $3.90

User Bojan Ivanac
by
7.8k points
4 votes

Answer:

About $3.9 ($4) per padlock

Step-by-step explanation: Divide 23.40 by 6 and you get 3.9

User Simplyharsh
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories