30.3k views
0 votes
If 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?​

2 Answers

3 votes
6.75

4.50/2= 2.25

2.25x3= 6.75
User Joe Watkins
by
5.3k points
7 votes

Answer:

Explanation:

If 2lbs costs $4.50, then most likely 1lbs would be half of what 2lbs cost.

So take $4.50÷2= $2.25

Then take the cost of 2lbs @ $4.50 then add the $2.25 (essentially the cost per pound) and 3lbs would cost $6.75.

User Kiwiron
by
5.1k points