Answer:
Explanation:
If 2lbs costs $4.50, then most likely 1lbs would be half of what 2lbs cost.
So take $4.50÷2= $2.25
Then take the cost of 2lbs @ $4.50 then add the $2.25 (essentially the cost per pound) and 3lbs would cost $6.75.
5.3m questions
6.9m answers