148k views
4 votes
Mary bought 4 apples at $8. Complete the table.

Apples Price
1

4
3 6
7

User SamB
by
7.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

We need to find the unit price of these apples:

$8

------------- = $2/apple

4 apples

Then:

Apples Total price = ($2/apple) (# of apples)

----------- ------------------------------------------------------

1 $2

4 $8

3 $6

6 $12

7 $14

I'm not sure what you meant by "3 6."

User Josh Diehl
by
8.0k points
7 votes

Mary bought 4 apples at $8

so unit price = 8/4 = $2/each

Table:

Apples Price

1 $2

3 $6

4 $8

7 $14

User Sreekanth Pothanis
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories