148k views
4 votes
Mary bought 4 apples at $8. Complete the table.

Apples Price
1

4
3 6
7

User SamB
by
5.8k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Explanation:

We need to find the unit price of these apples:

$8

------------- = $2/apple

4 apples

Then:

Apples Total price = ($2/apple) (# of apples)

----------- ------------------------------------------------------

1 $2

4 $8

3 $6

6 $12

7 $14

I'm not sure what you meant by "3 6."

User Josh Diehl
by
5.7k points
7 votes

Mary bought 4 apples at $8

so unit price = 8/4 = $2/each

Table:

Apples Price

1 $2

3 $6

4 $8

7 $14

User Sreekanth Pothanis
by
6.0k points