menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate of the bananas? A $5.00 per pound B $1.25 per pound C $1.00 per pound D$0.80 per pound
asked
Apr 5, 2022
68.3k
views
7
votes
4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds
purchased.
What is the unit rate of the bananas?
A $5.00 per pound
B $1.25 per pound
C $1.00 per pound
D$0.80 per pound
Mathematics
college
Itamar Kerbel
asked
by
Itamar Kerbel
4.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The answer to the question is D
NewKidOnTheBlock
answered
Apr 6, 2022
by
NewKidOnTheBlock
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Answer: B.$1.25
Step-by-step explanation: 10 divided by 1.25= 8 pounds
Tania Chistyakova
answered
Apr 9, 2022
by
Tania Chistyakova
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org