68.3k views
7 votes
4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds

purchased.
What is the unit rate of the bananas?
A $5.00 per pound
B $1.25 per pound
C $1.00 per pound
D$0.80 per pound

4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds-example-1

2 Answers

5 votes
The answer to the question is D
User NewKidOnTheBlock
by
5.2k points
5 votes

Answer: B.$1.25

Step-by-step explanation: 10 divided by 1.25= 8 pounds

User Tania Chistyakova
by
4.5k points