137k views
0 votes
If a half gallon of milk costs $1.28 what is the cost per pint​

2 Answers

6 votes

Answer:

$0.32

Explanation:

there are 8 pints in a gallon and there is half a gallon so divide 1.28 by 4

User Hutorny
by
5.8k points
1 vote

Answer:

0.37 cent

Explanation:

4 divided by $1.48 would be the equation. Remember move the decimal all the way over. That 1 becomes 14. Because 4 can't go into 1. 4 can go into 14 3x. 3*4=12. 14-12=2 drop the 8, it becomes 28. 7*4=28. move the decimal back over 3x. 37 cent. hope that helps.

User AaronF
by
4.5k points