184k views
3 votes
A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

User Alpar
by
5.5k points

2 Answers

7 votes

Answer:

The answer is $10

Explanation:

5 times 2 equals 10

User Spbots
by
5.9k points
4 votes

40 cents is the answer

User Tiger Peng
by
5.8k points