223k views
1 vote
The smith family went out to dinner the price iod the meal was 29.85 the sales tax was 6% of the price of the meal the Tip was 15% of the meal how much was the meal

User JayG
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The amount is $36.12

Explanation:

To find the cost of the meal, find the tax and tip. You can find each by multiplying the amount of the meal by the percentages.

$29.85 * 6% = 1.79

$29.85 * 15% = 4.48

Now we can add all three together.

29.85 + 1.79 + 4.48 = 36.12

User SatheeshJM
by
7.0k points