Answer:
Unit rate: $23.80
8 pairs: $190.40
Explanation:
To find the unit rate, you divide $71.40 by three in order to get the cost of one.
71.4/3= 23.8
To get 8 pairs you multiply the unit rate by 8.
23.8*8= 190.4
5.7m questions
7.4m answers