143k views
1 vote
Jesus bought 3 pairs of jeans for $71.40. How much would he need to play for 8 pairs of jeans? Unit rate$_______per pair. Cost for 8 pairs $_______

User Kiran B
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Unit rate: $23.80

8 pairs: $190.40

Explanation:

To find the unit rate, you divide $71.40 by three in order to get the cost of one.

71.4/3= 23.8

To get 8 pairs you multiply the unit rate by 8.

23.8*8= 190.4

User Austin Moore
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.