Answer:
Option 2. $5 for 2 kg.
Explanation:
In this question if we get per kilogram cost of each kind of apples then we can compare the cost given in the table.
1. $4 for 1.5 kg
So per kg cost of the apples = Total cost / weight of the apples
= 4/1.5 = $2.67 per kg.
2. $5 for 2 kg
Per Kg cost = 5/2 = $2.5
3. $7 for 2.5 kg
Per Kg cost of the apples = 7/2.5 = $2.8
4. $8 for 2.5 kg
Per kg cost of apples = 8/2.5 = $3.2
Now we can say per kg cost of apples is least for the apples costing $5 for 2 kg.Therefore option 2 is the right answer.